OWZ KHS Polska Sp z o.o. Polski
Ogólne Warunki Zamówień
Niniejsze Warunki Ogólne (dalej „OWZ”) mają zastosowanie do zamówień składanych przez KHS POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-520) przy ul. Wiśniowej 40/1, wpisanej do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 496322, posiadającej numer identyfikacji podatkowej NIP: 5213665269 i numer statystyczny REGON: 147090294 (dalej „KHS”).
OWZ składają się z:
części ogólnej (część A) zawierającej regulacje, które mają zastosowanie do wszystkich zamówień lub umów, niezależnie
od rodzaju uzgodnionych świadczeń.
postanowień dotyczących usług specjalnych (część B) znajdujących uzupełniająco zastosowanie do zamówień
usług specjalnych (przez Usługi Specjalne rozumie się wszystkie usługi, które zostały tak określone w Umowie).
Część A – Część ogólna
§ 1 – Zakres obowiązywania
1) OWZ mają zastosowanie do wszelkich zamówień KHS (dalej: „Zamówienia”) dotyczących: dostaw, świadczeń związanych z zakupami, usług specjalnych, dostaw zakładowych lub służbowych (dalej: „Świadczenia” lub „Dostawy“).
2) OWZ obowiązują w odniesieniu do podmiotów prawa publicznego oraz prywatnego, za wyjątkiem konsumentów oraz podmiotów, do których stosuje się przepisy dotyczące konsumentów (dalej „Zleceniobiorca“).
3) W wyniku przyjęcia Zamówienia przez Zleceniobiorcę w sposób wyraźny lub dorozumiany w postaci realizacji Zamówienia w całości lub w części, dochodzi do zawarcia Umowy z KHS na warunkach określonych w niniejszych OWZ (dalej: „Umowa”). OWZ stanowią integralną część każdej umowy zawieranej w wyniku przyjęcia Zamówienia. Wyłączenie zastosowania OWZ, jak również wyłączenie zastosowania niektórych tylko postanowień OWZ, wymaga, pod rygorem nieważności, pisemnej zgody KHS.
4) W przypadku nieważności, bezskuteczności lub innego wyłączenia zastosowania niektórych postanowień OWZ, pozostałe postanowienia OWZ stanowią integralną część umowy.
5) W przypadku dokonania zmiany, uzupełnienia lub innego dodatkowego uzgodnienia dotyczącego któregokolwiek z postanowień OWZ, jak również w przypadku różnic pomiędzy postanowieniami umowy, a postanowieniami OWZ, wiążące dla Stron są postanowienia określone w umowie, zaś w pozostałym zakresie wiążące są pozostałe postanowienia OWZ.
6) Wszelkie zmiany, uzupełnienia lub dodatkowe uzgodnienia dotyczące OWZ wymagają, pod rygorem nieważności, pisemnej zgody KHS.
7) KHS nie jest związany żadnymi warunkami przekazanymi przez Zleceniobiorcę, niezależnie od tego czy zostały przekazane lub zawarte w potwierdzeniu przyjęcia Zamówienia, ofercie, specyfikacji lub podobnych dokumentach, a Zleceniobiorca zrzeka się wszelkich praw, które mogłyby mu przysługiwać na podstawie takich warunków. W szczególności KHS nie jest związany żadnymi sprzecznymi lub dodatkowymi ogólnymi warunkami handlowymi Zleceniobiorcy lub innymi uregulowaniami w innych dokumentach Zleceniobiorcy, które różnią się od OWZ, nawet jeśli KHS nie sprzeciwi się wyraźnie tym warunkom lub przyjmie bez zastrzeżeń Zamówienie.
8) Dodatkowe uzgodnienia, oświadczenia lub deklaracje, złożone przez pracowników KHS lub inne osoby działające w imieniu KHS, które wykraczają poza pisemną umowę, wymagają dla swej ważności pisemnego potwierdzenia przez osoby uprawnione do reprezentacji KHS.
9) Niniejsze OWZ są powszechnie dostępne na stronie internetowej KHS www.khs.com w zakładce kontakt lub dołączone zostają do Zamówienia lub pisemnej umowy o czym Zleceniobiorca jest informowany przed zawarciem umowy. Zleceniobiorca lub osoba występująca w jego imieniu, przyjmując Zamówienie i zawierając w ten sposób umowę, potwierdza, że OWZ zostały Zleceniobiorcy udostępnione przed jej zawarciem. Zleceniobiorca zna treść OWZ i zgadza się w pełni z ich treścią oraz akceptuje OWZ w całości jako integralną część umowy i jest nimi związany. Akceptacja OWZ przez Zleceniobiorcę przy pierwszym Zamówieniu oznacza jego zgodę na związanie postanowieniami zawartymi w OWZ, także w zakresie późniejszych Zamówień.
§ 2 – Oferty, zamówienia i inne deklaracje
1) Wszystkie oferty i kosztorysy są dla KHS bezpłatne i niewiążące.
2) Udzielenie zlecenia Zleceniobiorcy następuje co do zasady przez złożenie Zamówienia w systemie SAP. Zamówienie może zostać przekazane przez KHS w formie pisemnej lub dokumentowej poprzez wiadomość e-mail.
3) Przyjęcie Zamówienia przez Zleceniobiorcę i wyrażenie zgody na warunki realizacji zlecenia zgodnie z Zamówieniem (zwane dalej „Potwierdzeniem”) następuje w formie pisemnej lub dokumentowej.
4) Potwierdzenie Zamówienia od KHS zgodnie z postanowieniami OWZ powoduje zawarcie Umowy pomiędzy KHS a Zleceniobiorcą.
5) Jeżeli Potwierdzenie zawiera inne warunki niż te wynikające z Zamówienia, Zleceniobiorca zobowiązany jest wyraźnie zwrócić na to uwagę w Potwierdzeniu, wskazując na odstępstwa od Zamówienia. KHS jest związany odstępstwem tylko wówczas, gdy KHS wyraźnie wyrazi na to zgodę w indywidualnym przypadku w formie pisemnej lub dokumentowej. Przyjęcie przez KHS wynikających z realizacji umowy Dostaw lub Świadczeń lub płatności bez zastrzeżeń nie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ww. odstępstwa od Zamówienia.
6) Jeżeli Zamówienie ze strony KHS zostało poprzedzone odpowiednią ofertą Zleceniobiorcy, a Zleceniobiorca nie zgłosi sprzeciwu wobec Zamówienia w ciągu 2 dni roboczych od jego otrzymania, uznaje się, że Potwierdzenie zostało udzielone. Jeżeli brakuje wcześniejszej oferty Zleceniobiorcy i Zleceniobiorca nie złoży Potwierdzenia w formie pisemnej lub dokumentowej w terminie 5 dni roboczych od otrzymania Zamówienia, zamówienie KHS wygasa.
7) KHS może odstąpić od Umowy do 2 tygodni przed uzgodnionym rozpoczęciem terminu realizacji Zamówienia. W takim przypadku KHS zwróci, na podstawie wystawionej przez Zleceniobiorcę faktury, zatwierdzone wydatki, jakie Zleceniobiorca już poniósł w zakresie niezbędnym do realizacji Umowy. Udokumentowane wydatki stanowić będą załącznik do faktury. Zleceniobiorca zrzeka się wobec KHS dalszych roszczeń z tego tytułu.
8) Zleceniobiorca zobowiązuje się do elastycznego dokonywania rezerwacji związanych z podróżą niezbędną do realizacji Umowy (np. przeloty, wynajem samochodów, hotele itd.) oraz do generalnego unikania kosztów zmiany rezerwacji lub jej anulowania.
9) Wszelkie dokumenty związane z realizacją Umowy (w szczególności te, które powinien dostarczyć Zleceniobiorca), łącznie z dokumentacją, muszą być sporządzone w języku polskim niemieckim lub angielskim, chyba że w Zamówieniu lub w Umowie wyraźnie uzgodniono inaczej.
10) Do interpretacji klauzul handlowych stosuje się warunki Incoterms w wersji obowiązującej w momencie zawarcia Umowy.
§ 3 – Zmiana Umowy
1) Zmiany lub uzupełnienia zakresu Umowy podlegają zarządzaniu zmianą zgodnie z niniejszym paragrafem.
2) Jeśli KHS chce zmienić treść Umowy, procedura jest następująca:
a) Każdą propozycję zmiany KHS zgłasza Zleceniobiorcy na piśmie lub w formie dokumentowej.
b) Zleceniobiorca zapoznaje się z propozycją zmiany, określa skutki zmiany i informuje KHS na piśmie lub w formie dokumentowej o żądanej zmianie zakresu świadczenia objętego Umową, wpływie tej zmiany na wynagrodzenie (dodatkowe lub obniżone koszty) oraz wpływie na przewidziane terminy.
c) KHS w ciągu 1 tygodnia potwierdzi na piśmie lub w formie dokumentowej poprzez wiadomość e-mail zmienione warunki Umowy określone przez Zleceniobiorcę zgodnie z lit. (b) powyżej lub odrzuci je.
3) Jeżeli KHS zaakceptuje propozycję zmiany Umowy zgodnie z punktem 2 lit. (c) powyżej, Umowa zostanie odpowiednio zmieniona. Jeżeli KHS odrzuci zmianę lub nie zareaguje w wyżej wymienionych terminach, Zleceniobiorca będzie kontynuował realizację Umowy zgodnie z pierwotnie uzgodnioną treścią Zamówienia.
4) KHS zastrzega sobie prawo do przesunięć i zmian harmonogramu realizacji Umowy. W takim przypadku nie obowiązuje procedura określona w punkcie 2) powyżej. KHS zwróci, na podstawie wystawionej przez Zleceniobiorcę faktury, zatwierdzone wydatki jakie Zleceniobiorca już poniósł w zakresie niezbędnym do realizacji Umowy. Udokumentowane wydatki stanowić będą załącznik do faktury. Zleceniobiorca zrzeka się wobec KHS dalszych roszczeń z tego tytułu.
5) Zleceniobiorca może wystawić fakturę za dodatkowe prace i/lub pracę dodatkową tylko wówczas, gdy wcześniej powiadomił o tym KHS na piśmie lub w formie dokumentowej, a KHS wyraził na to zgodę na piśmie lub w formie dokumentowej. Z chwilą udzielenia zezwolenia Zleceniobiorca otrzyma odrębne pisemne Zamówienie w systemie SAP na zgłoszone roboty dodatkowe i/lub pracę dodatkową. Rozliczenie nastąpi według stawek godzinowych lub wynagrodzenia ryczałtowego uzgodnionych w Zamówieniu
§ 4 – Dostawy, terminy i czasy dostaw
1) O ile nie uzgodniono w Umowie inaczej, Dostawa/Świadczenie realizowane jest na bazie Incoterms DAP do miejsca dostawy określonego w danym zleceniu („Miejsce dostawy”).
2) Dostawy częściowe / Świadczenia częściowe w ramach realizacji Umowy są niedozwolone, chyba że KHS wyraźnie wyrazi na to zgodę w formie pisemnej lub dokumentowej. Jeżeli KHS wyraził zgodę, należy oznaczyć Dostawy częściowe / Świadczenia częściowe jako takie.
3) Dostawy realizowane na podstawie Umowy muszą być zapakowane przez Zleceniobiorcę w sposób zabezpieczający je przed typowymi uszkodzeniami w transporcie. Zleceniobiorca zobowiązany jest ubezpieczyć takie dostawy na czas transportu.
4) Uzgodnione terminy i czasy Dostaw lub terminy i czasy realizacji („Terminy dostaw”) są wiążące i stanowią integralną część Umowy. Czynnikiem decydującym o dotrzymaniu Terminu dostawy jest przekazanie Dostawy/ Świadczenia objętego Umową firmie KHS do danego Terminu dostawy w uzgodnionym Miejscu dostawy. Wcześniejsza Dostawa jest niedozwolona, chyba że KHS wyrazi na to pisemną zgodę. Jeżeli Dostawa/ Świadczenie wymaga odbioru, odpowiedni Termin Dostawy jest dotrzymany, jeżeli Zleceniobiorca udostępni KHS Świadczenia objęte Umową w dniu dostawy gotowe do odbioru zgodnie z Umową.
5) Zleceniobiorca zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania KHS w przypadku, jeśli prawdopodobnie nie będzie w stanie dotrzymać uzgodnionych Terminów dostaw. Zobowiązany jest przy tym do podania KHS przyczyn opóźnienia i przewidywanego czasu trwania opóźnienia.
6) KHS uprawniony jest do żądania od Zleceniobiorcy częściowej Dostawy / częściowego Świadczenia bez dodatkowych kosztów, pod warunkiem, że pozwoli to zmniejszyć zakres ewentualnych opóźnień w wykonaniu Świadczenia, chyba że taka częściowa Dostawa / częściowe Świadczenie jest dla Zleceniobiorcy niemożliwe do przyjęcia. Obowiązek dotrzymania Terminów dostaw pozostaje nienaruszony.
7) W przypadku niedotrzymania uzgodnionego Terminu dostawy, prawa KHS – w szczególności prawo do odszkodowania i odstąpienia od Umowy – regulują przepisy powszechnie obowiązującego prawa.
8) Jeżeli Zleceniobiorca znajduje się w opóźnieniu z dotrzymaniem Terminu dostawy lub innego terminu określonego w Umowie, KHS ma prawo żądać od Zleceniobiorcy kary umownej w wysokości 0,3% ustalonej ceny netto opóźnionej Dostawy lub Świadczenia z opóźnieniem za każdy rozpoczęty tydzień opóźnienia, maksymalnie jednak do wysokości 5,0% uzgodnionej ceny netto Dostawy lub Świadczenia znajdującego się w opóźnieniu. Dalsze roszczenia odszkodowawcze pozostają nienaruszone i KHS może dochodzić odszkodowania przekraczającego wysokość kar umownych na zasadach ogólnych. Zapłacone już kary umowne należy jednak zaliczyć na poczet tych roszczeń.
9) Przyjęcie opóźnionych Świadczeń lub Dostawy bez zastrzeżeń nie stanowi zrzeczenia się kar umownych oraz prawa do dalszych roszczeń odszkodowawczych.
10) Zleceniobiorca będzie przestrzegał mających zastosowanie przepisów dotyczących kontroli eksportu i importu, przepisów celnych i dotyczących handlu zagranicznego oraz odpowiednich odnośnych przepisów prawa, rozporządzeń i wymagań, a także zapewni uzyskanie wszystkich licencji importowych i eksportowych i/lub zezwoleń niezbędnych do wykonania jego zobowiązań.
11) Zleceniobiorca może powołać się na naruszenie przez KHS obowiązków współdziałania tylko wówczas, gdy zostały one uprzednio wskazane w pisemnym wezwaniu i nie zostały zrealizowane w terminie, który nie może być krótszy niż 14 dni.
12) Przez Siłę Wyższą w KHS rozumie się okoliczności nieprzewidywalne lub zdarzenia o charakterze nadzwyczajnym, którym KHS nie mogło zapobiec a ich wystąpienie wpływa na realizację zawartej Umowy lub jej części zgodnie z ustaleniami stron, w szczególności Siła wyższa w KHS to spory pracownicze, zamieszki lub inne okoliczności, za które KHS nie ponosi odpowiedzialności i które prowadzą do zakłóceń w produkcji w KHS lub u klientów KHS. Takie okoliczności zwalniają KHS z obowiązku odbioru Świadczeń, Dostaw lub zapłaty odszkodowania przez czas ich trwania i w zakresie ich skutków – w razie wystąpienia Siły Wyższej w KHS, KHS nie jest odpowiedzialna za spowodowane tym niewykonanie lub nienależyte wykonanie Umowy.
§ 5 – Korzystanie z podwykonawców, przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa
1) Zleceniobiorca uprawniony jest do korzystania z podwykonawców wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą KHS.
2) Zleceniobiorca ponosi pełną odpowiedzialność za podwykonawców, z których usług korzysta, w takim samym wymiarze jak za własne działania.
3) Zleceniobiorca może zatrudniać wyłącznie takich pracowników, którzy nie są wymienieni na odpowiednich krajowych, unijnych i amerykańskich listach sankcyjnych zgodnie z przepisami dotyczącymi obrotu towarowego z zagranicą. W przypadku korzystania z podwykonawców Zleceniobiorca zapewni spełnienie powyższego wymogu w równym stopniu.
4) Zleceniobiorca musi przestrzegać w pełnym zakresie wszystkich przepisów prawnych obowiązujących w miejscu realizacji Świadczenia lub Dostawy. Dotyczy to w szczególności regulacji dotyczących płacy minimalnej, ubezpieczenia społecznego, podatków, czasu pracy i pozwolenia na pracę. Naruszenia obciążają wyłącznie Zleceniobiorcę. Na żądanie KHS Zleceniobiorca zobowiązany jest do przedstawienia potwierdzeń wywiązania się z wyżej wymienionych zobowiązań. W przypadku korzystania z podwykonawców Zleceniobiorca zapewni spełnienie wyżej wymienionych wymagań w równym stopniu.
5) Gdyby KHS został pozwany przez osoby trzecie za naruszenie obowiązujących przepisów prawa przez Zleceniobiorcę i/lub podwykonawcę zatrudnionego przez Zleceniobiorcę (względnie jakikolwiek podmiot trzeci wysunie względem KHS roszczenie związane z naruszeniem przepisów prawa) Zleceniobiorca zobowiązany jest zwolnić KHS z odpowiedzialności z tytułu tego roszczenia w najszerszym możliwym zakresie lub zapłacić odszkodowanie.
§ 6 – Zapobieganie wypadkom
1) Zleceniobiorca zobowiązany jest do przestrzegania wszystkich ustawowych i umownych przepisów dotyczących zapobiegania wypadkom oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Musi on zapewnić, że nie występuje zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa personelu zatrudnionego przez niego i jego podwykonawców w celu wykonania Świadczenia lub Dostawy, jak również wszystkich innych osób, które przebywają w obszarze roboczym.
2) Zleceniobiorca, w szczególności będący firma instalacyjną, przed przystąpieniem do realizacji Umowy, powinien złożyć oświadczenie dotyczące spełnienia wymogów BHP przez pracowników tej firmy i podwykonawców
3) Należy natychmiast stosować się do instrukcji bezpieczeństwa personelu klienta ds. bezpieczeństwa lub kierownictwa budowy KHS. Jakiekolwiek nieprzestrzeganie przepisów może skutkować zakazem pracy na budowie lub zakazem wstępu. Zleceniobiorca zobowiązany jest ponieść ewentualne koszty dodatkowe, jakie wystąpią w następstwie tego zakazu.
4) W przypadku nieprzestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska lub w przypadku wystąpienia wad lub usterek i nieusunięcia ich przez Zleceniobiorcę nawet po wyznaczeniu stosownego terminu, KHS może wypowiedzieć Zlecenie w trybie natychmiastowym.
§ 7 – Zastrzeżenia własności
Jeżeli nie uzgodniono inaczej w Umowie, KHS nabywa prawo własności w momencie przekazania Dostaw/ Świadczeń (choćby w części) w uzgodnionym Miejscu dostawy. Dotyczy to również sytuacji, gdy Dostawy/ Świadczenia wymagają odbioru przez KHS.
§ 8 – Wynagrodzenie i rozliczenie
1) KHS płaci Zleceniobiorcy uzgodnione wynagrodzenie za wykonanie Umowy. Jeżeli nie uzgodniono inaczej, wynagrodzenie jest stałą ceną ryczałtową, która obejmuje wszystkie świadczenia i dodatkowe Świadczenia lub Dostawy Zleceniobiorcy (np. montaż, zabudowę oraz koszty udostępnianego wyposażenia), wszystkie koszty uboczne (np. prawidłowe opakowanie, koszty transportu i koszty ubezpieczenia) oraz podatki.
2) W przypadku Umów, które rozliczane są według nakładu czasu, płatność następuje na podstawie faktury i przedłożenia potwierdzeń wykonania Świadczeń lub Dostaw wypełnionych przez Zleceniobiorcę i kontrasygnowanych przez kierownika budowy z KHS. Zleceniobiorca zobowiązany jest do wykorzystywania do potwierdzeń wykonania Świadczenia lub Dostawy szablonu udostępnionego przez KHS. Potwierdzenia wykonania Świadczenia lub Dostawy muszą być prawidłowo wypełnione i co tydzień przedłożone kierownikowi budowy z KHS do podpisu. Potwierdzenia wykonania Świadczenia lub Dostawy bez podpisu kierownika budowy z KHS nie będą akceptowane.
3) W przypadku Świadczeń lub Dostaw, które podlegają odbiorowi i dla których uzgodniono rozliczenie według nakładu czasu, warunkiem płatności jest bezusterkowy protokół odbioru podpisany przez kierownika budowy z KHS oraz podpisane przez kierownika budowy z KHS potwierdzenia wykonania Świadczenia lub Dostawy.
4) Faktury za Umowy, które są rozliczane według ewidencji czasu pracy, wystawiane będą za okresy miesięcznie (okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy).
5) Faktury muszą być wystawione nie później niż 28 dni kalendarzowych po wykonaniu Świadczenia lub Dostawy, chyba że w Zleceniu uzgodniono inaczej. Jeżeli przedmiotem Dostawy lub Świadczenia objętych Zleceniem obok Dostawy towaru jest również wykonanie usług montażowych, wynagrodzenie należne z tytułu dostawy towaru i usługi montażu należy wykazać na fakturze łącznie jako usługę kompleksową. Termin płatności wynosi 30 dni od otrzymania faktury.
6) Bez pisemnej zgody KHS Zleceniobiorca nie może przenieść swoich roszczeń wynikających z Umowy na osoby trzecie ani w całości ani w części.
7) Termin „podatki” obejmuje wszelkie bezpośrednie lub pośrednie podatki, należności, opłaty i/lub inne podatkowe świadczenia dodatkowe, niezależnie od ich rodzaju (w tym między innymi, ale nie wyczerpująco podatki dochodowe od osób prawnych, opłaty skarbowe, podatki od nabycia, podatki potrącane u źródła przychodu, podatki rejestracyjne, cła przywozowe, podatki od sprzedaży, składki na ubezpieczenie społeczne itd.), które pobierane i ustalane są na mocy obowiązującego prawa w odniesieniu do wszystkich Świadczeń i/lub Dostaw wymienionych w Umowie, lub w odniesieniu do wszelkich regulowanych płatności.
8) Jeśli w kraju zastosowania istnieje prawny obowiązek potrącenia podatku u źródła przychodu, taki podatek u źródła przychodu potrącany jest na podstawie lokalnych przepisów podatkowych i odprowadzany do właściwego organu podatkowego. Stawka podatku u źródła przychodu ulega obniżeniu w powiązaniu z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, pod warunkiem, że przed dokonaniem pierwszej płatności zostaną spełnione warunki niezbędne do obniżenia stawki podatku u źródła przychodu po stronie Zleceniobiorcy (np. występowanie certyfikatu rezydencji). Potwierdzenie podatkowe lub zaświadczenie podatkowe dotyczące potrąconego podatku u źródła przychodu udostępniane jest Zleceniobiorcy na żądanie i dopiero po końcowym odbiorze przez KHS i zatwierdzeniu faktury końcowej.
9) Gdyby w przypadku faktury końcowej stwierdzono, że płatność dokonana na rzecz Zleceniobiorcy była za wysoka, Zleceniobiorca zobowiązany jest po otrzymaniu zawiadomienia od KHS, do niezwłocznego, a najpóźniej w terminie 14 dni, zwrotu nienależnie przekazanej/rozliczonej nadwyżki na rachunek bankowy podany przez KHS.
10) KHS jest uprawniony do wstrzymania się z zapłatą do czasu zawarcia ze Zleceniobiorcą umowy przeniesienia majątkowych praw autorskich zgodnie z § 10 OWZ.
§ 9 – Kontrola przyjęcia towaru
Kontrola Dostaw/Świadczeń przez KHS przy odbiorze towarów ograniczona jest do sprawdzenia, czy dostarczona ilość zgodna jest z Zamówieniem, czy Dostawa lub przedmiot Świadczenia nie wykazuje oczywistych, widocznych z zewnątrz uszkodzeń w transporcie oraz czy przedmiot Dostawy lub Świadczenia zgodny jest z Zamówieniem. KHS jest zobowiązany do powiadomienia Zleceniobiorcy o tego rodzaju wadach z chwilą ich wykrycia, zgodnie z warunkami prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej. W każdym razie reklamacja wad jest złożona na czas, jeśli zostanie wysłana w ciągu pięciu (5) dni roboczych od momentu dostarczenia dostawy do KHS, a następnie doręczona do Zleceniobiorcy. W przypadku wad ukrytych okres ten biegnie od momentu ich wykrycia. KHS nie ma żadnych wykraczających poza ten zakres obowiązków dotyczących badania lub złożenia reklamacji.
§ 10 – Gwarancja i rękojmia
1) Zleceniobiorca gwarantuje, że Dostawy/Świadczenia są wolne od wad fizycznych i prawnych. Dostawy/ Świadczenia muszą charakteryzować się pod każdym względem właściwościami uzgodnionymi w Umowie, muszą być zgodne z odpowiednimi przepisami prawa, dyrektywami i normami oraz aktualnym stanem nauki i techniki, charakteryzować się wysoką jakością pod względem rodzaju i jakości, spełniać wymagania wynikające z Umowy oraz być odpowiednie do danego celu zastosowania i miejsca zastosowania.
2) Jeżeli Dostawy/Świadczenia są wadliwe, KHS przysługują bez ograniczeń prawa dochodzenia roszczeń z tytułu wad i usterek. Zleceniobiorca zobowiązany jest w szczególności do usunięcia wszystkich wad i usterek, jakie wystąpiły w okresie gwarancji według uznania KHS i w stosownym terminie wyznaczonym przez KHS przez usunięcie wady (naprawa) lub dostarczenie rzeczy wolnej od wad (dostawa uzupełniająca).
3) Jeżeli Zleceniobiorca nie wywiąże się z obowiązku usunięcia wady lub usterki w odpowiedzi na pierwszą reklamację KHS lub wada/usterka nie zostanie usunięta, KHS może usunąć wadę/usterkę samodzielnie lub zlecić jej usunięcie osobie trzeciej na koszt i ryzyko Zleceniobiorcy.
4) Zleceniobiorca zobowiązany jest ponieść koszty i wydatki wymagane w celu wykonania uzupełniającego, w szczególności koszty transportu, podróży, robocizny i materiałów oraz koszty doposażenia.
5) Uprawnienia KHS z tytułu gwarancji opisanej w punkcie 1) – 4) powyżej wygasają po upływie 36 miesięcy od zgodnej z Umową Dostawy/Świadczenia.
6) Niezależnie od gwarancji, KHS przysługują określone przepisami prawa uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne i prawne (dalej „Rękojmia”), przy czym Zleceniobiorca odpowiada z tytułu Rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem 48 miesięcy od daty Dostawy/Świadczenia.
§ 11 – Przeniesienie praw
1) Jeżeli w wyniku wykonania Umowy przez Zleceniobiorcę powstanie jakikolwiek utwór w rozumieniu prawa autorskiego lub jakikolwiek inny przedmiot ochrony własności intelektualnej, w ramach wynagrodzenia umownego, Zleceniobiorca zobowiązuje się przenieść na KHS w drodze pisemnej umowy w terminie nie późniejszym niż przekazania Dostaw/Świadczeń wszelkie prawa własności intelektualnej do użytkowania i wykorzystywania dla wszystkich znanych rodzajów użytkowania oraz prawo własności do wszystkich rezultatów prac powstałych w ramach zlecenia. Dotyczy to odpowiednio przeniesienia prawa do patentu, prawa do udzielenia patentu oraz prawa wynikającego z patentu, jeżeli i w zakresie, w jakim wyniki prac zawierają odpowiednie wynalazki oraz wszelkie inne prawa do użytkowania i wykorzystywania wynikające z dostaw/świadczeń Zleceniobiorcy.
2) Do rezultatów prac należą w szczególności, ale nie wyczerpująco, programy do przetwarzania danych, dokumenty pisemne (np. dokumentacja i instrukcja), opisy oprogramowania (np. specyfikacje ogólnych warunków zamówienia, specyfikacje wstępne i szczegółowe), prezentacje o charakterze naukowym lub technicznym (np. plany, szkice, tabele), materiały szkoleniowe, inne dzieła wizualne i językowe, nawet jeśli nie są one chronione prawem autorskim (np. proste fotografie), bazy danych i projekty takich przedmiotów.
§ 12 – Naruszenia praw autorskich i ochronnych
W przypadku wystąpienia z roszczeniem wobec KHS z tytułu naruszenia praw własności intelektualnej, Zleceniobiorca zobowiązany jest do zwolnienia KHS z powstałych w związku z tym kosztów, szkód i wydatków, jeżeli i w zakresie, w jakim są one spowodowane przez Dostawy/Świadczenia zrealizowane przez Zleceniobiorcę. Wszelkie dalsze roszczenia i prawa, które przysługują KHS w związku z tym, pozostają nienaruszone.
§ 13 – Poufność, ochrona danych
1) Zleceniobiorca zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy przed osobami trzecimi wszelkich informacji otrzymanych od KHS w związku z realizacją Dostaw/Świadczeń, w szczególności informacji technicznych, operacyjnych i biznesowych, know-how oraz tajemnic zakładowych („Informacje poufne”), chyba że Informacje poufne (i) są powszechnie znane lub staną się powszechnie znane bez naruszenia przez Zleceniobiorcę zobowiązania do zachowania poufności, (ii) zostały one ujawnione Zleceniobiorcy przez osoby trzecie zgodnie z prawem i bez zobowiązania do zachowania tajemnicy lub (iii) w zakresie, w jakim KHS wcześniej wyraził pisemną zgodę na ujawnienie informacji poufnych. Zobowiązanie do zachowania tajemnicy obowiązuje niezależnie od tego, w jaki sposób dane Informacje poufne zostały udostępnione. Zleceniobiorca może ujawnić Informacje poufne tylko tym osobom w swoim zakładzie, które muszą być bezwzględnie zaangażowane w ich wykorzystanie w celu realizacji Zlecenia i które zostały również zobowiązane do zachowania tajemnicy; Informacje poufne zawsze pozostają wyłączną własnością KHS. Bez uprzedniej pisemnej zgody KHS Informacji poufnych nie wolno nigdy powielać ani wykorzystywać do własnych celów komercyjnych – z wyjątkiem Dostaw/Świadczeń na rzecz KHS. Na żądanie KHS należy niezwłocznie zwrócić w całości
wszystkie Informacje poufne pochodzące od KHS lub zniszczyć je, o ile jest to technicznie możliwe.
2) Ilustracje, formy, modele, matryce, szablony, wzory, projekty lub propozycje projektowe, know-how, dokumenty biznesowe lub techniczne, oprogramowanie, obliczenia lub inne dokumenty i dokumentacje, które KHS udostępnia Zleceniobiorcy, mają być wykorzystywane przez Zleceniobiorcę wyłącznie do realizacji Dostaw/ Świadczeń na rzecz KHS i zwracane do KHS bez żądania po zrealizowaniu Umowy. KHS zastrzega sobie wszelkie prawa własności i przemysłowe prawa ochronne, jak patenty, znaki towarowe, prawa użytkowe i wzory oraz prawa autorskie.
3) Zleceniobiorca zobowiązany jest do przestrzegania wszystkich przepisów dotyczących ochrony danych osobowych w odpowiednio obowiązującej wersji i będzie stosował się do nich.
§ 14 – Ubezpieczenie
Zleceniobiorca zobowiązuje się posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i odpowiedzialności za produkt z aktualną sumą ubezpieczenia nie niższą niż 4- krotność wartości Zamówienia, a na żądanie KHS do potwierdzenia tego przez przedłożenie aktualnego potwierdzenia ubezpieczenia i do jego utrzymywania przez okres realizacji Umowy i późniejszy okres gwarancji i Rękojmi.
§ 15 – Zastrzeżenie wykonania
Umowa zostanie wykonana przez KHS z zastrzeżeniem, że jej wykonaniu nie stoją na przeszkodzie przepisy dotyczące obrotu towarowego z zagranicą lub embarga i/lub inne, porównywalne sankcje lub przepisy prawa.
§ 16 – Postanowienia końcowe
1) Jeżeli którekolwiek z powyższych postanowień jest lub stanie się nieważne w całości lub w części, lub jeżeli ujawniona zostanie luka prawna, nie narusza to ważności pozostałych postanowień Warunków Ogólnych lub Zlecenia w pozostałym zakresie.
2) Wyłącznym sądem właściwym jest sąd właściwy dla KSH, o ile inne miejsce jurysdykcji nie jest bezwzględnie obowiązujące przez przepisy prawa.
3) Obowiązuje wyłącznie prawo polskie.]
Część B – Postanowienia dotyczące Usług Specjalnych
W uzupełnieniu postanowień Części Ogólnej, w odniesieniu do wszelkich Umów między KHS a Zleceniobiorcą dotyczących zamówienia usług specjalnych, zastosowanie mają poniższe warunki świadczenia Usług Specjalnych.
§ 1 – Realizacja Umowy dotyczącej Usług Specjalnych
1) KHS udzieli Zleceniobiorcy informacji niezbędnych do realizacji Umowy. W razie potrzeby udostępnione zostaną również plany, rysunki, modele itd. W przypadku stwierdzenia przez Zleceniobiorcę, że informacje przekazane przez KHS są niekompletne i/lub nieprawidłowe, Zleceniobiorca zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania o tym KHS.
2) Prace muszą być wykonane przez Zleceniobiorcę w sposób nienaganny jakościowo, kompletny, fachowy, z należytą starannością i terminowo oraz zgodnie z ogólnie uznanym stanem techniki. Zleceniobiorca zapewnia przestrzeganie istotnych i odnośnych norm technicznych i zbiorów zasad określonych przez prawo. Bez zezwolenia nie wolno mu modyfikować, usuwać ani uruchamiać elementów wyposażenia. Zleceniobiorca zobowiązuje się do tego, że powierzone mu zadania będą wykonywane tylko przez fachowców, którzy posiadają nieograniczone kwalifikacje do zadań przewidzianych w Umowie (zwanych dalej „Pracownikami"). Do zakresu obowiązków Zleceniobiorcy należy instruktaż, opracowanie instrukcji i nadzór nad swoimi Pracownikami, bez uszczerbku dla prawa KHS do działania na rzecz realizacji Zleceń zgodnie z Umową.
3) Na żądanie KHS Zleceniobiorca wyznaczy pełnomocnika, który będzie odpowiedzialny za nadzór i wykonanie prac oraz nadzór nad Pracownikami. Zleceniobiorca dba w równym stopniu o przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa. Obok przepisów prawa obowiązują również odpowiednie przepisy bezpieczeństwa KHS i klienta końcowego KHS, o ile świadczenie Zleceniobiorcy realizowane jest w pomieszczeniach biznesowych, w zakładach produkcyjnych lub na placu budowy KHS lub klienta końcowego KHS. W przypadku zatrudnienia transgranicznego Zleceniobiorca zobowiązany jest również do przestrzegania wszelkich wytycznych prawnych w kraju zatrudnienia i stosowania się do nich. Zleceniobiorca lub jego pełnomocnik wydaje polecenia niezbędne do nadzoru i wykonania prac w porozumieniu z pełnomocnikiem KHS.
4) Zleceniobiorca prowadzi protokół instrukcji i procedur technicznych. W tym celu należy wypełnić udostępniony raport tygodniowy, podpisać go przez kierownika budowy i przesłać do właściwego menedżera projektu KHS.
5) Pracownicy Zleceniobiorcy muszą być fachowo prowadzeni i nadzorowani przez jego personel kierowniczy. Staranny wybór personelu pod kątem przydatności i kwalifikacji do wymaganych zadań, jego niezawodność oraz nadzorowanie tego personelu to istotne z punktu widzenia Umowy główne zobowiązania umowne Zleceniobiorcy. W przypadku niespełnienia tych warunków, w szczególności w zakresie kwalifikacji Pracowników, Zleceniobiorca zobowiązany jest na żądanie KHS wymienić tych Pracowników na placu budowy na własny koszt. Wymiana powinna nastąpić w wyznaczonym przez KHS, stosownym terminie, najpóźniej w ciągu trzech (3) dni roboczych po zgłoszeniu żądania przez KHS.
6) Zleceniobiorca zapewnia, że zatrudnieni Pracownicy bądź kierownik budowy są dostępni za pośrednictwem poczty elektronicznej i telefonu komórkowego.
7) Jeżeli nie uzgodniono tego wyraźnie na piśmie, Zleceniobiorca nie jest uprawniony do reprezentowania KHS.
8) Do wykonywania prac serwisowych w pomieszczeniach biznesowych i w zakładach produkcyjnych klientów końcowych KHS stosuje się również przepisy KHS dotyczące cyberbezpieczeństwa. Zostają one podane do wiadomości Zleceniobiorcy odrębnie. Zleceniobiorca zobowiązuje się do przestrzegania tych przepisów w pełnym zakresie i zapewnienia, że dotyczy to również wszelkich podwykonawców działających na jego zlecenie.
§ 2 – Sprzęt, który należy udostępnić
1) Zleceniobiorca odpowiedzialny jest za udostępnienie sprzętu i elementów wyposażenia niezbędnego do realizacji Zleceń (np. maszyny, urządzenia podnoszące, narzędzia, spawarki autogeniczne, kaski ochronne, sprzęt do programowania, oprogramowanie itd.).
2) Koszty udostępnienia sprzętu i elementów wyposażenia są pokrywane ze stawek rozliczeniowych lub innych uzgodnień określonych w Umowie Jeżeli KHS według własnego uznania udostępnia Zleceniobiorcy wyłącznie na potrzeby realizacji zleceń KHS sprzęt i/lub elementy wyposażenia, Zleceniobiorca musi obchodzić się z nimi z należytą starannością i chronić je przed uszkodzeniem i utratą.
3) Jeśli KHS udostępni wyłącznie na potrzeby realizacji zleceń KHS sprzęt, narzędzia, rysunki itp., muszą one zostać zwrócone natychmiast po zakończeniu prac lub na żądanie, podobnie jak niezwiązane z tym materiały.
4) Zleceniobiorca odpowiedzialny jest za nienaganny stan swojego wyposażenia. Na danym placu budowy muszą być przechowywane odpowiednie świadectwa badań urządzeń roboczych. Wszelkie koszty związane z niezbędnym badaniem wyposażenia zgodnie z wymogami prawnymi i specyficznymi dla klienta KHS ponosi Zleceniobiorca.
5) KHS nie przejmuje odpowiedzialności za kradzież lub utratę mienia posiadanego przez Zleceniobiorcę i jego pracowników. Zleceniobiorcy zaleca się zawarcie odpowiedniej umowy ubezpieczenia od kradzieży, pożaru i innych ryzyk.
§ 4 – Odbiór, gwarancja
1) Po wykonaniu prac zgodnie z Umową następuje ich odbiór przez KHS. O ile nie uzgodniono inaczej, KHS może – bez uszczerbku dla innych wymogów prawnych – zadeklarować odbiór do 14 dni od otrzymania dostaw/świadczeń zgodnych z Umową. Próbne uruchomienie lub skorzystanie z dostaw/świadczeń samo w sobie nie uzasadnia odbioru. Odbiory częściowe są wykluczone Jeżeli w ramach odbioru KHS stwierdzi istotne wady lub usterki, KHS ma prawo odmówić odbioru do czasu ich usunięcia.
2) Na zasadzie odstępstwa od części A § 4 ust. 1 przeniesienie ryzyka na KHS następuje z chwilą odbioru.
3) Na zasadzie odstępstwa od części A § 9 ust. 6, Zleceniobiorca udziela KHS gwarancji na okres 36 miesięcy od bezusterkowego odbioru.